Každý den můžeme pro sebe něco hezkého udělat. Co takhle se právě teď zamyslet nad tím - co jíme ;-)?
Včera - při neděli, troufám si říct po roce jsem prožila válení se celý den v posteli (šestinedělí nepočítám - to jsem se sice taky poctivě válela a odpočívala, nicméně jsem snad nonstop kojila a přebalovala:-D).
Takový den jsem si přála již dlouho, ale nečekala jsem, že to bude zrovna s virózou a oslabením organismu. Jo jo, vesmír si nevybírá- Ale i tak to bylo prostě prima - ležet a číst si a spát během dne. To je s malým dítětem jako dar z nebes :-D. No, ještě větší dar bylo to, že jsem tady měla mamku, která se mi mohla o Terezku postarat a Slávu, který jí vzal ven na procházku. Díky, díky, díky!
Když už jsem byla přespaná (je to vůbec možné:-D?), zabrouzdala jsem do knihovničky mezi mé knížky a osvěžila si moudra ve stravování, která nám v těchto chladnějších podzimních dnech udělají lépe na těle.
Prosím pěkně, nejsem v tomto směru žádný odborník, ani rádce, jen se stále učím a hledám, co je našemu tělu nejpřirozenější a nejzdravější. A v tomto směru si musí každý najít svou cestu. Slyšíte to přece snad na každém rohu, že každý jsme jedinečný ;-). A tak se s vámi podělím o to, co mi nejenom chutná, ale hlavně prospívá.
Připadá mi celkem intuitivně logické v našich klimatických podmínkách v tomto ročním období to, že prostě vyhledávámm teplejší a hlavně vařenou nebo pečenou stravu.
A dvě knížky: Radost ze zdravých dětí od Vladimíry Strnadelové a Výživa podle pěti elementů od Barbary Temelie mi to jen a jen potvrzují. Doporučuji k přečtení.
Jistě i vy jste již o stravování slyšeli či četli mnohokrát, ale proč si nepřipomenout to, co nám - teda mě rozhodně právě teď lahodí mému žaludku a zdraví.
Tak především jsou to teplé kaše na snídani, teplé zeleninové polévky a vývary (dle čínské dietetiky taky velice vhodné právě na snídani). Dále jsem si teda už před více než rokem pořídila malý hrnec na kvašené zelí a konečně mám v plánu si jej jako ten nejlepší zdroj nejen vitamínu C podomácku nakrouhat a nechat zakvasit. Ojojoj - to bude dobrota! A jak zdravá :-)!
A jaké si u nás doma děláme snídaňové kaše? Na výběr máte pohanku, oves, jáhly, rýži a jiné. Do nich si přidám oříšky, kousek másla, někdy banán (no, banán byste tam zrovna dvakrát dávat neměli;-) :-D) nebo datle (ale ovoce spíše méně - jelikož nám to pak prý kvasí v žaludku), občas tam šoupnu dvě kostičky hořké čokolády, chia semínka, lžičku medu apod. Je to výborná rychlovka, která mě zasití opravdu až do oběda. A stejně je ta kaše výborná i jen tak čistá. A v čisté podobě ji snídá i má desetiměsíční Terezka. A jak jí chutná!
U dětí je mimo jiné aspoň do toho roku důležité hlavně kojení. Údajně jim stačí bílkovina především z mateřského mléka, tudíž bychom jim neměli zbytečně zatěžovat žaludek a hlavně střeva, která jsou pro naši imunitu zásadní a u dětí se v prvním roce života teprve vyvíjí! Proto bychom se u dětí měli vyvarovat lepku a mléčných výrobků, i masa. No, rve mi srdce, když kolikrát vidím, čím rodiče své děti krmí. Asi si dnes ještě stále málokdo uvědomuje, jak může stravou ovlivnit zdraví svého dítěte na celý jeho život. Samozřejmě jsem Terezce dala i já vyzkoušet kousek kváskového chleba nebo bílý kysaného jogurt holandii, ochutnalu už i kousek rohlíku či kousek telecího rozmixovaného v zelenině, ale 99 procent jídelníčku tvoří hlavně ještě kojení, dále např. jahlová a rýžová kaše, ovocné přesnídavky, čerstvé ovoce, vařená a na páře dělaná zelenina a různě husté polévky.
Ufff, a pak v okolí vidíte děti s párkem v ruce a se slazeným nápojem a jde vám hlava kolem. No dobře, když bychom i na tom hledali něco pozitivního - nehladoví ...ale kéž by jen jejich rodiče věděli, že to třeba jejim dětem zatěžuje slinivku a zadělávají jim třeba v pozdějším věku na různé alergie a cukrovku ...
No, to jsem zase odbočila, ale strava u dětí je prostě základ.
A zpátky k tématu:-). Tak nějak přirozeně nemám vůbec chuť na studená jídla a už vůbec ne na syrovou zeleninu. Máte to stejně? Nejraději bych celý den popíjela vývar, dlabala něco zdravě tučného a baštila jablíčka a hrušky. A cítím, že tady u nás v Česku jen nám to tak prostě přirozené.
Přiznám se, že si každý den neodpustím kafe a docela teď peču i bábovky a různé buchty. Miluju sladké a kdo ne že:-)? Nicméně, když jsem o prázdninách zatoužila po dlouhé době na tyčinku twix, po její konzumaci mi ten cukr lezl snad i póry na obličeji :-D.
Snažím se péct "zdravě" - sladím jen minimálně medem a míchám si mouky (osvědčila se mi pohanková, jahlová, čiroková a špaldová). a sypu do toho různé oříšky a rozinky :-). Baví mě experimentovat, a tak si najdu recept na internetu a upravím ho k obrazu svému. Dneska jsem třeba upekla špaldovou banánovou bábovku, místo mléka jsem tam dala vodu a nasypala do ní ořechy. Je luxusní, mňam!
Abych to shrnula:
- snažte se si chystat na ráno teplé kaše na snídani a nepohrdněte ani plévkou
- raději než pomeranč si dejte kvašené zelí
- dělejte si vařenou a pečenou zeleninu k příme konzumaci (potřebujeme se teď hlavně zahřívat:-))
- neapomeňte na luštěniny
- a myslete i na zdravé tuky například v podobě oříšků
- a raději než studenou, pijte vodu teplou :-)
"I tak málo - hodně:-)? stačí ;-)!"