Podzim je tady a příroda nám věnuje spoustu přírodních darů. S poděkováním jsem nasbírala kaštany, šípky a mátu. A k čemu jsem je využila? Přečtěte si, jak se připravit na zimu a pečovat o své zdraví.
Osobně jsem spíše milovnicí jara a léta a hlavně tepla. Nicméně každé roční období má své osobité kouzlo. Takový podzim si hraje s barvami, a když se k tomu přidají poslední teplé dny, při procházce po lese se cítím jako v pohádce. Ono i večery jsou najednou delší a člověk může zalést do pelechu a začíst se do své oblíbené knížky. Jak vnímáte podzim vy? Miluju jeho červenou, žlutou, hnědou i zelenou ..., všechny barvy, se kterými se s námi příroda na pár měsíců loučí, než se zahalí do bílého sněhu. Aspoň doufám :-). Ať si můžeme pořádně zasáňkovat, zalyžovat, zabruslit ... ale nebudu tady teď předbíhat ...
O víkendu jsem nasbírala pytel kaštanů, které jsem dnes zašila do pytlíčků. Říká se, že tolik, kolik nám je let plus jeden kaštan, tak přesně tolik bychom si jich měli dát přes zimu pod polštář a ponechat až do jarní rovnodennosti. Údajně takto kaštany z nás vytahují všechny nemoci a chrání nás v chladných dnech. Rozstříhala jsem starou flanelovou košily, vytáhla šicí stroj a během pár okamžiků byly léčivé polštářky na světě. Děkuji ti matko přírodo.
K tomu nám tady suším šípky na šípkový čaj plný vitamínů C. Šípky mají ovšem i další vitamíny a minerály. Už teď se těším na skromnou zásabu. Šípky se doporučují skladovat ve sklenici, a poté je rozemlýt třeba v mlýnku na mák. Slouží nám hlavně na obranu organismu při nachlazení a posílení ledvin. Už jste byli omrknout své okolí, jestli se tam ještě červená šípkový keř?
A aby toho nebylo málo, sušíme také mátu, která je naprosto úžasná na zažívání. Sušíme ji na chalupě nad pecí a poté uskladníme ve skleničce, ať máme nejen na celou zimu.
Prozraďte, co vše sušíte na podzim vy?