Aneb od zítřka jdu testovat techniku kaizen a vytvořit si tak radostný návyk pro mé dlouho sněné ranní cvičení ashtanga yogy. Jdete do vytvoření jakéhokoliv návyku, ke kterému se dlouho odhodláváte, se mnou:-)?
Když jsem ještě bydlela v Ostravě a byla na jednom úúúžasném ostravském jógovém festivalu, moc mě nadchla výuka ashtanga yogy od Ládi Pokorného, který působí v Praze. A tenkrát jsem si pro sebe řekla, bydlet tak v Praze, hnedka chodím na jeho hodiny vedené v mysore stylu. To je metoda, kdy každý ze žáků cvičí přesně danou sestavu sám dle svého tempa a schopností a učitel každého zvlášť opravuje v pozici.
foto: zdroj pixabay
Jenomže, co se nestalo :-)? V Praze jsem už rok a půl a na Láďově lekci jsem byla všehovšudy dvakrát. A proč tomu tak je? Protože jsou lekce ráno v centru od 6:30 hod a mně se prostě nechce vstávat v pět ráno a ta představa, že pak budu ještě téměř dvě hodiny po ránu cvičit :-D, brrr ... A vtipné je, že si tak moc přeji na ty lekce docházet a každý večer si říkám, tak zítra už vstanu :-), že už jsem sama ze sebe zoufalá:-D. Jógu běžne praktikuji během dne nebo k večeru, ale tohle by byl pro mě další skvělý posun, velký krok ku předu. Takový můj malý splněný sen.
A tak jsem se rozhodla jít na to technikou kaizen plus k tomu využít osvědčené znalosti pana Neškrabálka zabývajícího se kraniosakrální terapií a jeho znalostmi nervového systému :-).
foto: zdroj pixabay
Video s jeho povídání na návštěvě u pana Duška v Divadla Kampa naleznete na youtube zde. A článek o technice kaizen naleznete například na blogu mé kamarádky Elišky, netřeba, abych techniku popisovala znova :-), mrkněte zde.
Ve stručnosti to znamená, jak se dozvíte, že pokud něčeho chcete dosáhnout a mít z toho opravdovou radost a prožitek a hlavně u toho setrvat, musíte začít malými krůčky. Je to tak! To, co lidé běžně dělají například po novém roce, že naběhnout do fitka a dlouho předtím nic nedělali a teď tam ochotně chtějí začít cvičit několik hodin, je akorát povede k tomu, že to brzy různých důvodů vzdají. Buď přecení své schopnosti, nebo si právě nevytvoří tak důležitý návyk.
Takže, aby nás to bavilo a naše tělo to zvládlo a naše duše se z toho těšila, musíme začít pomalu, třeba tomu věnovat 1 minutu denně po dobu jednoho měsíce, pak přidat další minuty a další, až vznikne radostný návyk :-). A není to jen o psychice, tělo opravdu, jak se dozvíte ve videu, začne i těmi malými krůčky vytvářet nová nervová spojení a my sami od sebe už nebudeme chtít přestat :-).
foto: zdroj pixabay
Neškrabálek popisuje, jak ku příkladu začal jezdit na kole. Nejpve první měsíc každý den na kole objel pouze jeho dům. Další mesíc objel ulici. Další měsíc začal na kole jezdit 5 kilometů do práce a zpět. Poté začal jezdit o víkendech 30 km a z těch se hravě stalo 120 km :-).
Můj plán je následující :-). Každé ráno, krom nedělě, kdy se odpočívá :-), vyhupsnu v 6 hodin z postele, obleču se a zajdu si na krátkou procházku kolem ulice, jakože je to cesta směrem do centra, pak přijdu domů a budu třeba jen 15 minut radostně jógovat. Takhle to budu praktikovat do konce února a od března bych snad mohla 1 krát týdně přidat lekci jógy u Ládi.
A abyste věřili, že nekecám a já sama měla o kousek větší motivaci, každý den, krom té neděle teda:-), vám vložím svědecké foto na můj instagram, který mám propojený s facebookem :-).
HAHA, sama na sebe jsem zvedavá :-D.
foto: zdroj pixabay