"Rozhodnutí stát se matkou je to nejzásadnější. Je to rozhodnutí, že vaše srdce bude navždy chodit mimo vaše tělo." Elizabeth Stone
Vysvětlení je zcela jednoduché :-). Stejne jako všechny ostatní maminky si i já přeji pro naše miminko to nejlepší. A jak se říká - tisíc lidí, tisíc chutí. Některé maminky upřednostňují tohle, jiné tamto. A proč? Protože se snaží pro tu nejlepší cestu právě pro ně. Já ji vidím v látkových plenkách a v bezplenkové metodě, která koresponduje s kontaktním rodičovstvím ( o něm zase někdy příště :-D), které mu si přeji také věnovat.
foto: zdroj pixabay
Podle toho všeho, co mám v plánu se to může jevit, že jsou to úkoly hodné super ženy, ale mnohdy to nejpřirozenější může být to nejkrásnější a nejjednodušší. A hlavně :-)! Teorie je jedna věc a teprve praxe ukáže, jak je člověk přizpůsobivý a tvořivý :-D. Nemyslete si, že jsem super žena (no, trošku jsem pozitivně šílená a hlavně inspirovaná mým úžasným okolím plném vzorů těch, co už tohle všechno vyzkoušeli a já vidím, že to funguje :-)))!!!). Ale jinak jsem zcela obyčejná nastávající maminka, která si sebou do porodnice bere jednorázové plenky, protože toho pro mě bude tolik nového a plně se sžívat s látkovkama budeme až doma :-). A to hlavně z důvodu, že miminko po narození vylučuje tzv. smolku a já nevím, kde bych jí ty plenky v porodnici namáčela a tak :-). Nicméně jednorázové plenky pro případ nouze mám pořízené bio přírodní, rozložitelné, nebělené chlorém a bez chemie. Jooo, i tady existuje řešení při trošce hledání a snažení ;-).
foto: zdroj pixabay
Věděli jste totiž, že se běžná jednorázová plenka rozkládá v přírodě asi 400 let, a že se odpad z těchto plen na jedno dítě počítá snad na cca 3 tuny za dva roky (avšak různé zdroje uvádějí různá čísla, nicméně tak či tak je to spousta těžce rozložitelného odpadu)?
A jelikož se snažím mimo jiné třídit běžně odpad v domácnosti, nemůžu a nechci ji přece zatěžovat jednorázovými plenkami. To bych si trošku vnitřně protiřečila. Nemám ráda polovičaté věci :-)))...
foto: zdroj pixabay
Dalším hlediskem v pořízení látkových plen jsou finanční úspory. Zatímco za jednorázové plenky utratíte v průměru na jedno dítě cca 25 000,- Kč v průměru za dva roky. Náklady na pořízení látkových plen jsou mnohem menší. Mě stáli cca asi 10 000,- Kč, nemluvě o tom, že je pak mohu použít i na druhé miminko :-).
Určitě vás ale napadne, vždyť je bude prát a to něco stojí. Jenže já budu naše plenky prát v mýdlovém slizu, namáčet v octu na změkčení a ty nejšpinavější čistit žlučovým mýdlem. Náklady? Doslova pár korun! Do prání přidám nějakou tu kapičku éterického oleje z levandule a používat budu také přírodní mýdlové kaštany :-).
Navíc, nejsem "blázen", abych oblečení a plenky pro miminko prala v těch chemických prášcích! Ani ty určené přímo pro děti nejsou nic světaborného - čtěte lidé, čtěte ;-)!
A proč přírodní praní a přírodní látkové pleny z biobavlny a bambusu nebo vlny? No, tady je odpovědí spousta. Jednou zásadní z nich je, že si nedokážu představit, že by naše děťátko mělo každý den téměř po celý den svou prdelku v tom napuštěném chemickém - blééé :-D, které není ani prodyšné (na youtube si najděte názorné ukázky, v čem se ty děti paří) a často u dětí způsobuje třeba i ekzémy (a maminky se pak diví, z čeho to to mé dítě má?) apod. a kdo ví dnes, jaký to má vliv na jejich pohlavní orgány, které jsou v tom v kuse dva roky obaleny již od samého narození, v tom tolik důležitém období života, které nás jako jedince fomuje na celý život?
Navíc látkovky jsou opravdu prodyšné, takže nemusíte používat většinou ani krém na opruzeniny, který bych stejně já osobně ani nepoužila (jen další zbytečná chemie). Osobně jsem si pořídila ovčí rouno na případné nezdary, které kdejaký problém z kůže miminka také vytáhne :-). A případně si budu míchat své vlastní přírodní přípravky (co přírodního na miminko? ...o tom bude celý článek ;-)).
A ano, je kolem toho praní, sušení a skládaní trochu více práce, ale mě to za to zdraví a přírodu rozhodně stojí! Ke všemu již od narození budu používat bez plenkovou metodu, jak jsem již zmiňovala. Která je ve východních kulturách zcelaje běžná a stále více rodičů jí objevuje e nemůže si ji vynáchvalit. Takže s praním nebudu mít nakonec ani tolik práce, protože spotřeba plen klesne na úplné minimum ...
V čem jednoduše tato metoda spočívá? Upřímně je na to celá úžasná knížka Bez plenky od Ingrid Bauerové a na internetu najdete spoustu článků a podpůrných skupin a kolem sebe určitě také lidi, kteří jí propadli a už by nebrali zpět :-).
foto: zdroj pixabay
Stručně řečeno: vaše miminko je už od narození nastaveno k tomu, aby vylučovalo mimo plenku a dává vám nejrůznější signály, kterých jsme si jako západní "moderní" civilizace zapomněli všímat a propadli jsme konzumu a pohodlnosti.
Takže je to jen výzva pro každou maminku i tatínka pozorovat své děťátko, napojit se ně něj a vnímat jej. Každé děťátko dává svou potřebu jinak najevo. Některé zvuky, jiné trhavými pohyby. A než se tohle rodiče naučí pozorovat, mohou začít s určitou pravidelností. Nechat miminko vyčůrat a vykadit po každém probuzení, kojení apod. Nějaké týdny to trvá, než se to dá všechno dohromady, ale odměnou je hned několik skvělých věcí :-):
* miminko již od narození vnímá svou potřebu (nepotlačili jsme mu ji jednorázovými plenkami, nebo si ani nezvyklo na mokrou plenku - děti si totiž zvyknou na cokoliv, co jim také zbývá, že?)
* je více v konatku se svou matkou a jejich vztah je o to vnímavější
* mnohem méně trpí tyto děti prdíky, protože vylučují během dne nadpř. nad to umyvadlo v takovém klubíčku a to jim hezky masíruje bříško :-)
* mnohem častěji jsou tyhle děti běžně úplně bez plenky během dne, takže jim to tam všechno krásně větrá :-)
* takové děti mají k sobě mnohem vnímavější vztah, který je ovlivňuje do jejich zdravého sexuálního života
* mnohem dříve se učí na nočník a na záchod, vlastně je to nemusíte učit, je to postupný přirozený proces (Často například děti v 1, 5 - 2 letech, které nebyly vedeny bezplenkovou metodou se učí zcela znova chodit na nočních a vnímat svou potřebu, některé děti, a viděla jsem to na vlastní oči, se třeba i stydí v tomto věku kadit na nočník a se svou jednorázovkou se schovávají tajně do kouta, počůravájí se apod. Samozřejmě je to hodně individuální, každé děťátko je jiné a i to, co nosilo běžně plenky, může být brzo bez nich ;-). Kdežto dítě učené bezplenkovou metodou si samo třeba sedá a chodí na nočník už v jednom roce ... )
A mnoho dalšího :-) ...
Jak to tedy provádíte?
Pokud jste doma, můžete chodit s miminkem nad umyvadlo nebo nad toaletu, mít u postele kyblíček a ten mít i všude sebou mimo domov a tak :-) ... spousta domorodých kmenů a ani ženy v Indii nemají plenky pro děti a přesto to funguje :-) ... Jak řekla má švagrová, ani štěňátko si nenadělá do pelíšku, proč by měl ten malý človíček?
Ale to víte, stále vás všude budou masírovat reklamou na ty nejlepší a nejsavější pampersky a nejvýživnější sunary apod. Je to miliardový business!!! A to nejzdravější a nejlepší máte vlatsně skoro zadarmo :-).
Prostě jen dělejte to nejlepší, co můžete, ať je to cokoliv. Ale myslete na to, že je třeba se neustále vzdělávat a být zvědavý a uvědomělý, protože dnešní "pravda" už nemusí být to, co bývala:-).
A kdyby cokoliv?
foto: zdroj pixabay