Palmovému oleji se snažíme vyhýbat již několik měsíců a je to téměř boj s větrnými mlýny. Je snad už skoro ve všem a neustále omezujeme, hledáme a vybíráme dobré a kvalitní potraviny, které palmový olej neobsahují.
Náš boj proti palmovému oleji začal někdy na jaře, kdy se ke mě stále více dostávaly články, které obsahovaly zprávy o tom, jak se díky pěstování tohoto oleje ničí a kácí pralesy. A také články o tom, jaké složení palmový olej má, a jak neprospívá našemu zdraví. Teda, asi kdybychom jej konzumovali v malé míře, jistě bychom se nemuseli strachovat. Protože vše, co je v harmonii, je do jisté míry v pořádku. Ale ono to v harmonii vůbec není. Je to všude!
foto: zdroj zde
foto: zdroj zde
Zklamalo nás tolik společností a museli jsme omezit a zcela vyřadit spoustu našich oblíbených výrobků. Na druhou stranu, náš výběr je o to jednodušší. Pravda, jistou a velkou výhodu to má:-). O to více jsme se začali věnovat pouze základním surovinám a životnímu stylu našich babiček a dědečků, a tím je mými slovy naprosto jednoduchá strava. A čím jednodušší, tím lepší. Mám také na mysli vše si uvařit a upéct sám. Např. posnídat ovesnou kaši s oříšky a medem, místo sladkostí konzumovat ovoce čerstvé nebo sušené a oběd i večeři si připravit z kvalitních bio surovin, nejlépe z vlastní zahrádky, pokud máme tu možnost. Navrátit se zpátky k sobě a souznit s přírodou a ne proti ní. Ne že bychom do té doby takto nežili, ale přeci jen si chce člověk čas od času zahřešit, dát si sušenku ke kávě, nebo mlsat kousek čokolády, však to znáte:-).
A tak si představte, že dostanete chuť na nějakou dobrotu dnešní doby, zajdete do obchodu a chcete si vybrat. Jestli si přejete takto si pochutnat, tak rozhodně nečtěte etikety výrobků, nebudete se stačit divit. Nechci přehánět a toto mé tvrzení je možná troufalé, ale mám pocit, že snad 90 % produktů má v sobě palmový tuk. A to tam kdysi býval řepkový nebo slunčnicový olej. Jak smutné!
Pokud vás ovšem zajímá, co jíte a není vám lhostejná naše matka země, zavítejte na tyto stránky KOALICE PROTI PALMOVÉMU OLEJI. Naleznete zde mimo jiné aktuální seznamy potravin na našem trhu, které palmový olej obsahují a jistě to nejsou všechny. Sami jsme kolikrát překvapeni a kolikrát v pozitivním slova smyslu. Občas nás mile překvapí obyčejná nekomerční čokoláda za 20 Kč, která má mnohem lepší složení a je hlavně bez palmového oleje. Kdežto např. snad veškeré zboží naší známé modré hvězdy je plamovým olejem naprosto plné. Taky si od nich už nikdy nic nekoupíme. Ledaže by se nad sebou zamysleli.
A krom potravin počítejte také s tím, že můžete najít tento olej také ve vaší oblíbené kosmetice a v drogistickém zboží. Proto se my doma snažíme používat vše jen přírodní, ale o tom někdy příště ;-).
Musím říci, že jsem dlouho s tímto článkem čekala, ale události poslední doby mě již vyburcovaly k tomu šířit tyto informace dále. Hlavním důvodem je situace v Indonésii, kde hoří obrovská plocha díky pěstování palmy olejné. Podívejte se například na tyto články:
A co proti tomu můžeme udělat každý z nás? Stačí se jen více zajímat, co jíme, číst a prostě nekupovat nic z toho, čemu nevěříme a není nám prospěšné. A raději, pokud můžeme, pěstujme vlastní plodiny, podporujme místní zemědělce a šířme vlastním příkladem vše dobré, čemu věříme, kolem sebe.
Já osobně nevěřím ani reklamám a raději si vždy svůj názor udělám sama. A myslím, že právě včera jsem přemýšlela u babičky, která má televizi, proč tak hojně propagují Nutellu (článek k tomu zde), která je mimochodem plná palmového oleje. Asi, že jsou lidé informovanější a klesl jim prodej? Kdo ví. Nicméně mě zklamali na plné čáře. A to ani netuším, odkdy palmový olej používají, jelikož kdysi zákon umožňoval uvádět ve složení pouze slovní spojení rostlinné oleje. Dnes (od roku 2015) už musí být složení opravdu podrobně rozepsáno. Asi proto se o něm až teď tolik hovoří.
Nebo mě napadá reklama na Floru, kterou jsem náhodou viděla. V reklamě vám chválí, jak je plná úžasných zdraví prospěšných olejů: lněného, slunečnicového... Ale, že je ve složení více než 50 % palmového oleje, to už si musíte zjistit sami. Opravdu, dnes jsem si v obchodě přečetla složení. Ufff, ještě štěstí, že jíme jen klasické máslo, pomyslela jsem si.
A pokud dostanete chuť na brambůrky, doporučuji vám jen ty české Strážnické, v tom průhledném obalu. Ty jsou ještě poctivě vysmaženy na řepkovém oleji :-).
A nenechte se zmýlit ani označením BIO nebo přírodní. I tam naleznete palmový olej. Sama jsem byla svědkem, když jsem si o prázdninách v Rakousku koupila pod stan na večer bio veganskou pomazánku. Bohužel letěla přímo do koše. Byla plná palmového oleje. To jsem ještě opravdu netušila, kam až tohle může dojít. Opravdu, jsem z toho smutná. Vše jen kvůli většímu bohatnutí, protože palmový olej je prostě nejlevnější, a každý chce vydělat.
Přiznám se, snažila jsem se vypátrat nějaký aktuální kurzovní lístek a vývoj komodit včetně palmového oleje. Našla jsem jen sóju, olej slunečnicový apod. Kdyby se vám to podařilo, klidně přidejte odkaz dolů do komentářů ;-). Určitě budeme jen rádi.
A proč je teda ten palmový olej tak nezdravý? Obsahuje především nasycené mastné kyseliny, které pro tělo nejsou blahodárné, jak se píše např. v tomto článku, zdroj zde: "Nebezpečí skryté v palmovém oleji se nazývá nasycené mastné kyseliny. Zatímco ve 100 gramech řepkového oleje jich je pouze okolo 7 gramů, v palmovém oleji je to 49 gramů! A tak se ucpávají cévy, což může vést k infarktu nebo ke kornatění tepen. I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze ty nebezpečné nasycené."
To jen tak na úvod, jistě při své vlastním pátraní najdete mnohem detailnější informace a příště, až půjdete nakoupit, věřím, že se budete více zajímat ;-).
foto: zdroj pixabay
Tak si uvědomte, že pokud je v takovém množství a všude a ne každý vede vyloženě zdraví životní styl, jak potom na člověka působí. Někdo se pak může divit, proč má vysoký cholesterol nebo se mu zastavilo srdíčko. Proto ...
A závěrem vám doporučuji ještě tento úžasný a nejpodrobnější článek k danému tématu, který se mi podařilo najít, přímo zde.