Tento článek je jen drobným základem a hlavně inspirací k tomu, abyste navštívili nějaký kurz první pomoci ve vašem okolí nebo se aspoň podívali na nějaká videa na youtube. Osobně doporučuji kurzy, kde si vše vyzkoušíte názorně a prakticky. Vzdělávejte se v tomto směru, nezabere vám to moc času a nikdy nevíte, kdy budete moct pomoc své rodině, přátelům nebo ve svém okolí.
UMĚJ ZACHRÁNIT ŽIVOT
Hlavně nám všem přeji, aby nedocházelo k situacím, kdy budeme muset pomáhat a zachraňovat životy. Pokud ovšem budete vystavěni jakékoliv života ohrožující skutečnosti, připomeňme si na začátek důležitá telefonní čísla. Mám pro vás pomůcku, možná ji znáte, a kdyby ne, určitě si ji jednou pro vždy zapamatujete ;-).
155 záchranná služba
(5 na konci připomíná vozíček)
150 hasiči
(nula na konci připomíná otvor stříkací hadice)
158 policie
(osmička na konci připomíná pouta)
112 tísňová linka
(určená hlavně pro cizince, dorozumíte se různými jazyky, volejte v cizině)
Vždy hlašte:
Co se stalo.
Místo, kde se to stalo.
Kdo je postižen a v jakém je stavu.
NIkdy nepokládejte telefon jako první.
Pokud máte zájem také o kurz první pomoci u Červeného kříže, podívejte se zde.
foto: zdroj pixabay
Několik drobných doporučení, které mi byly v pondělí předány:
- Je fajn nosit v kabelce jedny lékařské rukavice v pytlíčku a malou skládací resustitační roužku pro umělé dýchání, nezaberou téměř žádné místo. Myslete totiž v jakékoliv krizové situaci vždy hlavně na sebe a na své bezpečí. Nikdy nesahejte na cizího člověka holíma rukama. Nikdy nemůžete vědět, jestli máte vy nebo on na sobě malé oděrky a nikdy si nemůžete být jisti případnou nákazou. Vždy použijte rukavice a roužku. Dokonce existují bezva klíčenky, pokud nechcete tyto dvě věci nosit v kabelce:-). A navíc máme klíče téměř vždy u sebe. Mrkněte na internet nebo se poraďte v lékarně či zdravotních potřebách;-).
- Pořiďte si do domácí lékarničky nebo autolékarničky (která za moc nestojí) pořádný tlakový obvaz.
- Mějte v autě pořádné nůžky a nejlépe někde při ruce na místě řidiče (nahoře za zrcátkem, v přihrádce...).
- Už jen zavolání první pomoci na číslo 155 je poskytnutí první pomoci.
- Pokud z malátného člověka na ulici táhne alkohol, ještě nemusí být opilý, je to je n cukrovkář, kterému klesla hladina cukru a také z něj může být cítit alkohol.
- Člověku s epileptickým záchvatem není nutné vytahovat jazyk z úst apod. Stačí jej ponechat 2 - 3 minutky (někdy i 5 minut), co záchvat probíhá, na místě. Jen zajistěte, aby si neublížil, zhasněte, obložte kolem něj nebezpečné předměty něčím měkkým nebo je odstaňte, pokud můžete, odežeňte lidi, co se jen dívají a snaží se situaci fotit.
foto: zdroj pixabay
U dětí a miminek je tedy mnoho situací, ke kterým může dojít, nebudu vám tady popisovat všechny příklady, opravdu doporučuji kurz Červeného kříže. Než se na něj vypravíte, předávám aspoň zásadní shrnutí:
- Když dáváte umělé dýchání miminku, nikdy do něj nemůžete naplno vdechnout svůj vzduch, protože byste mu mohli ublížit. Jak správně dýchat, naučíte se na kurzu. Je to jen takový zbytkový vzduch. Hrudník masírujete jen dvěma prsty (jak správně, také se naučíte na kurzu). Vždy je nejprve 5 vdechů, 30 krát masáž hrudníku, dva vdechy, 30 krát masáž hrudníku, dva vdechy ... Zároveň je u dětí tato masáž mnohem rychlejší než u dospělého člověka, okolo 120 za minutu.
- Naučíte se také, jak správně reagovat v případě dušení. Naučíte se používat tzv. hemliův chvat.
- Naučíte se, jak ošetřit popálení, krvácení, zlomeniny, alergické a astmatické záchvaty, jak reagovat v bezvědomí...
Běžte se naučit zachránit život svému dítěti.
foto: zdroj pixabay